Rozdělení obuvi

Obuv se vyrábí různou technologií z mnoha materiálů odlišného provedení. Přesnější určení jednotlivých typů obuvi se provádí podle několika hledisek. Základním hlediskem je druh materiálu převládajícího na vrchových dílcích obuvi. Dalšími třídícími hledisky jsou účelovost, způsob výroby, výška, střih a velikost obuvi.

Army shop pro všechny fanoušky military a outdoor stylu.

OBUV PODLE MATERIÁLU

Obuv se vyrábí z různých konstrukčních materiálů, jejichž vlastnosti musí vyhovovat nejen technologickým požadavkům na zpracování, ale  i nárokům na užitnou hodnotu obuvi. Důležité jsou také vlastnosti hygienické tvořící základní předpoklad pro zdravotní nezávadnost obuvi. Vlastnosti konstrukčního materiálu jsou určujícím hlediskem jeho dalšího použití: na součásti vrchové, podšívkové nebo spodkové. Na svršky je vhodný materiál prodyšný, ohebný a měkký, u spodkových dílců se požaduje především odolnost proti oděru a vlhkosti, ohebnost a nízká hmotnost.

Podle materiálu převládajícího na vrchových dílcích rozlišujeme obuv usňovou, pryžovou, plastovou, poromerovou, textilní a obuv z ostatních materiálů (například obuv dřevěnou).

OBUV PODLE ÚČELOVOSTI

Každý druh obuvi se vyrábí pro zcela konkrétní účel použití, a z tohoto důvodu musí svými vlastnostmi odpovídat danému účelu. Podle účelu použití je stanoven tvar obuvi, její obvodová skupina, materiál, výrobní způsob a celkové provedení. Obuv musí respektovat požadavky zdravotně nezávadného obouvání a odpovídat vkusu spotřebitele a současným módním tendencím.

Podle účelovosti se obuv dělí na obuv ochrannou pracovní, vycházkovou (celoroční, letní a zimní), společenskou luxusní obuv, sportovní (lehkou a těžkou), domácí, ortopedickou (lehkou a těžkou) a přezůvkovou.

Pracovní ochranná obuv je určena pro ochranu nohou před určitým ohrožením. Těmto požadavkům musí odpovídat především použitý materiál. Celoroční vycházková obuv je určena k celoročnímu nošení v různých klimatických podmínkách. Má uzavřený střih, vrchové dílce jsou v hladkém provedení, případně mají ozdobnou perforaci. Podešev má zpravidla nižší hmotnost a je poddajná. Letní vycházková obuv je určena pro nošení v letním období. Má zpravidla otevřený střih, je vzdušná, lehká a má jednoduchou a lehkou spodkovou konstrukci. Zimní vycházková obuv je konstrukcí, použitými materiály a vnitřní úpravou přizpůsobena k ochraně nohou v zimním období. Má uzavřený střih a je zateplena hřejivou podšívkou. Výška této obuvi se pohybuje od kotníků až po kolena. Podešev má zpravidla protiskluzný dezén. Společenská obuv je určena pro krátkodobé nošení při různých společenských příležitostech. Společenské luxusní boty jsou velmi lehké, s vrchovými dílci v hladkém provedení (u dámské obuvi i s ozdobami) uzavřeného nebo otevřeného střihu. Obuv je přizpůsobena požadavkům módy.  Sportovní obuv je tvarem, použitým materiálem i úpravou přizpůsobena k provozování určitého druhu sportu. Dělí se na sportovníobuv lehkou (například pro lehkou atletiku, gymnastiku, cyklistiku apod.) a těžkou (například obuv lyžařská, bruslařská apod.).

Domácí obuv je lehká a pohodlná obuv používaná převážně v domácím prostředí. Vyrábí se z měkkých a poddajných materiálů.

Ortopedická obuv je konstrukcí, materiálem a vnitřní úpravou přizpůsobena vadě nohy. Dělí se na ortopedickou obuv lehkou a těžkou. Lehká ortopedická obuv je konstrukčně přizpůsobena deformitě nohy (například plochá noha, kladívkové prsty) a může ji napravovat nebo zcela odstranit. Na tuto obuv jsou kladeny mimořádné požadavky z hlediska zdravotní vhodnosti. Těžká ortopedická obuv umožňuje chůzi, popřípadě zakrývá deformitu, ortopedickou vadu však nemůže napravit.

Přezůvková obuv je určena k ochraně nohou i jiné obuvi před vlivy nepříznivého počasí (vlhkostí a znečištěním).

OBUV PODLE VÝROBNÍCH ZPŮSOBŮ

Výrobním způsobem se rozumí určitý způsob spojení svršku se spodkem čili montáž obuvi. Způsob spojování prošel v historii výroby obuvi různými změnami. Původní ruční spojování bylo postupně zmechanizováno vynálezem strojů, použitím nových obuvnických materiálů a spojovacích prostředků. V současnosti představují převážnou část produkce obuvi (přibližně 96 %) výrobky velkosériové výroby.

Způsob montáže podstatně ovlivňuje celý výrobní proces, vytváří užitné vlastnosti a celkový vzhled výrobku.

Obuv se vyrábí několika výrobními způsoby, jejichž konečné výrobky se liší svým zpracováním. V zásadě jsou to tyto výrobní způsoby: obuvnické, gumárenské a plastikářské.

Mezi základní obuvnické výrobní způsoby patří výroba obuvi lepené (spojované lepením), rámové (spojované šitím), prošívané (spojované prošívacími stehy) a flexiblové (spojované přišitím svršku vyhnutého na vnější stranu ke spodku).

Gumárenské výrobní způsoby jsou lepení a zavalování (lepená zavalovaná obuv) a lisování (lisovaná obuv). Používají se při výrobě pryžové obuvi.Plastikářské výrobní způsoby zahrnují především odlévání (odlévaná obuv zhotovená odléváním plastu do skořepinové formy), lisování vstřikem (vstřikovaná obuv) a svařování.

Mimo tyto základní způsoby montáže obuvi se používá způsob spojování šitím po rubové straně (obracená obuv) a spojování pomocí oplétacího materiálu (opánková obuv).

OBUV PODLE VÝŠKY

Podle výšky zakrytí dolní končetiny rozeznáváme obuv polobotkovou, kotníčkovou, poloholeňovou, holeňovou a vysokou.

Polobotková obuv je nízká obuv a horní okraj svršku sahá pod kotníky. Kotníčková (botková) obuv má svršek zakrývající kotníky. Poloholeňová obuv je středně vysoká obuv se svrškem sahajícím asi do poloviny lýtek. Holeňová obuv má svršek zakrývající lýtko (sahá ke kolenům). Vysoká obuv má svršek zakrývající lýtka i kolena (sahá nad kolena).

OBUV PODLE STŘIHU

Střih obuvi charakterizuje určité členění a spojení svrškových součástí a dílců, dodává obuvi konkrétní vzhled a ovlivňuje její užitnou hodnotu. Střihy obuvi jsou velmi rozmanité, neboť podléhají módním směrům. Mezi klasické střihové druhy patří obuv derbová, nártová, spon-ková, lodíčková, otevřená, pantoflová, obuv s vázáním, galoše, obuv kapsová, poklopková a zdrhovadlová.

Střihy obuvi

a – polobotka derbového střihu

b – polobotka nártového střihu

c – sponková obuv

d – lodička s uzavřenou patou

e – lodička s otevřenou patou

f – obuv s vázáním středem

g – kotníčková obuv

h – poloholeňová obuv

i – holeňová obuv

Derbová obuv (střih derbový) má zadní díl našitý nebo nalepený na nárt, na nohu se připevňuje šněrováním. Nártová obuv (střih nártový) má nárt připevněný na zadní dílec a na nohu se připevňuje také šněrováním. Sponková obuv má přes nártovou část zapínací sponu. Lodičková obuv (střih lodičkový) je na nártu hlouběji vykrojena a ne-

má zapínání ani šněrování. Otevřená obuv je lehká letní obuv s otevřenou špicí, patou, klenkem nebo v jiném provedení, zhotovená nejčastěji z pásků. Pantoflová obuv je nízká obuv bez patové části. Obuv s vázáním je převážné otevřená a k noze se připevňuje šněrovadlem procházejícím jedním nebo více otvory. Gloše  jsou vyrobeny z pryže, nazouvají se na obuv a jejich nártová část je řešena tak, aby se při chůzi nevyzouvaly. Kapsová obuv je zpravidla obuv kotníčková, má snadné vyzouvání a v místě nártu složenou kapsu s vhodným upínáním. Poklopková obuv je obuv vyšší (zpravidla nad kotníky) a uzavírá se pomocí knoflíků nebo tlaček. Zdrhovadlová obuv je obuv vyšší (od kotníčkové až po vysokou) a uzavírá se pomocí zdrhovadla. Označení střihů obuvi je jednotné pro všechny materiálové druhy, kromě pryžové obuvi, kde se vyskytuje několik výjimek.

OBUV PODLE VELIKOSTI

Poměrně značné rozdíly v tvaru a rozměrech lidských nohou jsou důvodem k tomu, že se obuv vyrábí v různých velikostech. K podrobnějšímu členění velikostí obuvi slouží délkové a obvodové míry nohou. Délkovou míru obuvi udává číslo velikosti, obvodovou míru obuvi (šířku obuvi) obvodová skupina.

V zahraničí se při výrobě obuvi vychází stále z různých stupnic délkových a obvodových měr a dosud se používá řada obuvnických měrových soustav (metrická, francouzská, anglická). U nás je od roku 1979 základním systémem pro značení velikosti obuvi systém Mondopoint, který vychází z dříve u nás používané metrické soustavy v centimetrech. V podstatě se jedná o číselnou soustavu metrického číslování obuvi v milimetrech. Základními hledisky pro určení délky a šířky obuvi je přímá délka chodidla a obvod nártu a prstových kloubů v milimetrech. Pro vyjádření rozměrů lidských nohou se používá sedm velikostních skupin: O, 1, 2 a 3 – dětská obuv, 4 – dívčí obuv, 5 – dámská obuv, 6 -chlapecká obuv a 7 – pánská obuv.

Tento systém velikostního číslování délky obuvi vychází ze skutečné délky nohy a je založen na metrickém číslování obuvi v milimetrech se stupňováním po 5 mm (půlčíslo) a po 10 mm (celé číslo). Dále se používá ještě několik dalších typů číslování, z nichž nejpoužívanější je metrické číslování obuvi v centimetrech. Tento systém značí délku chodidla nohy zvětšenou o 1 cm a stupňování je po 0,5 cm (půlčíslo) a po 1 cm (celé číslo). Například velikostní skupina obuvi 5 – dámská obuv má vymezeny velikosti v metrickém číslování v milimetrech 215 až 270 mm. Těmto velikostem odpovídají podle metrického číslování v centimetrech velikosti 22 1/2 až 28.

Vedle velikostního číslování délky obuvi je velmi důležité i obvodové velikostní číslování obuvi. Obvodové skupiny jsou značeny velkými písmeny abecedy: A, B, C, D, E, F, G, H a l. Čím vyšší je písmeno abecedy, tím širší je obuv (například bota obvodové skupiny G je širší než bota obvodové skupiny F). Rozdíl mezi jednotlivými obvodovými skupinami je 6 mm. Obvodové skupiny jsou stanoveny pro všechny velikostní skupiny obuvi.

Určitě hledáte kvalitní kojenecké oblečení pro vaše miminko. Spodní prádlo pro každou moderní ženu a slečnu. Máme erotické prádlo vhodné jako dárek pro ženy i dívky. Moderní sportovní oblečení pro všechny možné aktivity.


Doporučujeme:


Holku na erotické chvíle najděš na ověřené online erotické seznamce flirtkontakt.cz. Luxusní vibrátory, které ocení každá i ta nejnáročnější slečna. Kvalitní povlečení za super ceny vám nabízí eshop Levné-ložní-povlečení.cz. Pro ženy vibrátor. Levně, skladem. Již zítra u Vás doma. Pro Vaše sexy chvilky připínací penis.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!